Ako vybrať chodítko?

Aj keď je to zábava pozorovať deti, ako sa učia samé postaviť na nohy a neisto sa kolísať po izbe, môže byť chodítko skvelou pomôcky k osvojeniu si sebaistejšej chôdze. Deti sa prostredníctvom interaktívneho pultíku ľahko zabavia a možno aj niečomu priučia. Podľa čoho chodítko vyberať a čím sa pri nákupe riadiť? Prehľadne vás prevedieme výberom.

Praktické chodítko 3v1 môže byť použité v sedadlovej, ale aj vozítkovej forme

Aktívne, alebo pasívne chodítko?

Každý variant, či už aktívny, alebo sediaci pasívny má niečo do seba. Rozdiel medzi oboma typmi je v postoji dieťaťa. V prvom prípade sa dieťa opiera o chodítko a tlačí ho ako vozík pred sebou. Ďalšou možnosťou je pasívne chodítko, v ktorom je dieťa zafixované v polosede na malom kresielku a špičkami sa odpichuje od zeme. Pritom ho obopína malá ohrádka s podvozkom. Pre správny vývoj chrbtice a bedier je pravdepodobne vhodnejší aktívny variant, pri ktorom dieťa prirodzene stojí. Ani sediace chodítko nie je nijako škodlivé, ak v ňom dieťa netrávi príliš veľa času.

Rozdiel medzi aktívnym a pasívnym chodítkom je na prvý pohľad viditeľný

Na čo sa zamerať

Výbava

Deti rovnako najviac ocenia farebné chodítka plné zaujímavých funkcií a hračiek. Tieto interaktívne chodítka udržia detskú pozornosť a výborne tak spoja príjemné s užitočným. Predný pultík tak môže byť vybavený svetielkami, malým xylofónikom, hrazdičkou s hračkami, rôznymi tlačidlami a tvarmi, s ktorými možno točiť a inak manipulovať. Bábätko si tak perfektne rozvíja motoriku a naučí sa rýchlejšie rozoznávať farby a tvary. Svet skrátka objavujú všetkými zmyslami.

Ďalej existujú motorické chodítka, ktoré podobne ako interaktívne edukačné chodítka, zabavia dieťa na dlhšiu dobu. Tieto chodítka sú však špeciálne vyvinuté na to, aby rozvíjali jemnú motoriku cez odklápacie tvary, puzzle, pohyblivé labyrinty, posuvné postavičky a iné rôznorodé prvky.

Interaktívne chodítka

Zvuková chodítka

Materiál

S výberom materiálu sa príliš zaťažovať nemusíte. Medzi najčastejšie patrí plast, prípadne tradičnejšie drevo. Niektoré sediace prevedenie môže mať konštrukciu vyhotovenú aj z kovu. Chodítka, ako detský sortiment, musia spĺňať prísne európske bezpečnostné normy, preto sú vyrábané z nezávadných bezúdržbových plastov bez ostrých hrán a možnosti odlupovania. Všetko samozrejme závisí na kvalite daného modelu. O niečo odolnejšie a pevnejšie sú potom drevené konštrukcie.

Hmotnosť

Váha chodítok sa väčšinou pohybuje od 3 do 6 kg. Ľahšie konštrukcie sa budú dieťaťu lepšie ovládať a umožnia svižnejší pohyb. To je však vykúpené horšou stabilitou s rizikom pádu dieťaťa. Popri tom ťažšie výrobky lepšie predchádzajú pádu, sú stabilnejšie, zato však horšie ovládateľné, čo môže byť pre mladšie deti problém.

Obľúbené chodítko zebra deti zabaví ešte predtým, než s ním začnú samy chodiť

Bezpečnosť

Aby bolo hranie a objavovanie s chodítkom čo možno najbezpečnejšie, môžu byť tieto pomôcky vybavené radom bezpečnostných prvkov. Medzi tie skutočne dôležité patrí poistka proti spadnutiu zo schodov, tá by mala v takom prípade zaaretovať chodítko a zabrániť mu zísť dole. K vyššej bezpečnosti tiež prispeje kvalita spracovania výrobku, predovšetkým stabilita. Základňa by mala byť dostatočne priestranná, nemala by sa prevracať ani inak vychyľovať.

Rukoväť

Držadlo chodítka by malo ideálne dosahovať nad úroveň detského pása, ale nepresiahnuť nad trup. Veľmi praktickou možnosťou je preto výšková nastaviteľnosť chodítka, pretože deti rastú ako z vody a tiež by sa mohlo stať, že im zakúpené chodítko po pár mesiacoch vôbec nebude výškovo sedieť.

Chodítko by malo dosahovať do polovice trupu

Kolieska

Najkvalitnejšie modely mávajú pogumované a protišmykové kolieska, ktoré zabezpečia lepšiu oporu aj na pevných podlahách, na ktorých by mohli byť čisto plastové kolieska príliš rýchle a klzké. Záleží teda hlavne na type povrchu, kde bude chodítko najčastejšie používané. Stabilite prispejú tiež špeciálne úpravy, ktoré tlmia otrasy. Svižnému a nekontrolovateľnému pohybu zabránia brzdy, napríklad vo forme gumových zátok, ktoré rýchly pohyb tlmia a na klzkých povrchoch zabezpečia bezpečnejšiu prevádzku.

Design

Pestrofarebné prevedenie s rozmanitými prvkami lákajú a doslova nabádajú bábätko k objavovaniu. Niektoré modely sú navrhnuté tak, aby pri chôdzi blikali, svietili alebo inak zabavovali detskú pozornosť. Tým malého zvedavca neustále motivujú k tréningu samostatnej chôdze. Chodítka môžete vyberať aj podľa typu interiéru od drevených tradičných po veselé zvieratkové.

Pre dievčatká zoženiete obľúbenú verziu chodítka kočíka, v ktorom môžu pri chôdzi voziť bábiky alebo plyšákov. Vyberať môžete aj zo známych sérií myšiek Minnie alebo čisto podľa farieb. Chodítka pre chlapcov sa vyrábajú vo forme rôznych vozítok s nákladmi a autíčok.

Bezpečnosť detských chodítok

Nech vyzerá chodítko akokoľvek zábavne, majte na pamäti, že sa stále jedná o funkčnú pomôcku, ktorá má dieťaťu primárne pomôcť v chôdzi. Bezprostredne tak prispieva k jeho vývoju. Dôležité je preto správne načasovanie. Chodítko dieťaťu kúpte až vo chvíli, keď vie samo bezpečne sedieť a už pomaly začína kolísavo chodiť. Radšej než tabuľkami a mesiacmi sa preto riaďte jeho individuálnym vývojom, niektorí môžu s chodítkom začať v 6 mesiacoch, iní sa k nemu môžu dopracovať neskôr. Hlavné je nič neunáhliť.

Chodítko s mnohými zábavnými funkciami dieťa spoľahlivo zabaví

Ďalej myslite na to, že v sediacich verziách, teda tam, kde je bábätko fixované podobne ako na hopsadle, nie je dieťa udržiavané v prirodzenej polohe. Ak by ste teda túto bezpečnejšiu variantu s ohrádkou používali príliš dlho v kuse, mohli by ste nepriaznivo ovplyvniť vývoj pohybového aparátu dieťaťa. To však platí aj u aktívnych chodítok. Nič sa nesmie preháňať, preto dieťaťu umožnite tiež voľný pohyb, pri ktorom si samo bude cvičiť rovnováhu a pracovať s ťažiskom tela.